به آتش کشیدن سفارت سعودی | درست یا اشتباه

متاسفانه دیروز شاهد اقدام نابخردانه رژیم سعودی در به شهادت رساندن رهبر شیعیان عربستان ، آیت الله نمر باقر النمر بودیم ، در پی این اقدام ، مسلمانان سراسر جهان در واکنش هایی انزجار خود از رژیم سعودی را اعلام نمودند. در ایران نیز ، مردم با تجمع و سر دادن شعار در نقاط مختلف کشور خشم خود را از سفاکان سعودی نشان داده و در این بین عده ای همراه با مردم با تجمع در مقابل دفاتر دیپلماتیک سعودی ، اقدام به آتش کشیدن این دفاتر نمودند.

 هرچند اعدام شیخ نمر زخمی عمیق بر دل مسلمانان راستین نهاد و به قطع جایگاه ابدی این خونخواران وهابی ، جایی به جز آتش الیم وعده داده شده ، نیست اما اقداماتی نظیر به آتش کشیدن ، پیامدهایی نیز در بر دارد که نتایج آن ، ممکن است ضربات سهمگینی بر حیثیت نظام اسلامی وارد نماید
اولا ، بلحاظ شرعی ، هرگونه اقدام منافی با قانون ، مردود بوده و در شرع مقدس نفی شده است ، آن هم در نظام مقدس اسلامی ،  همچنین مقام معظم رهبری ، بارها در سخنان ارزشمند خود بمناسبات مختلف ، مردم را از اقدامات غیر قانونی نهی نموده اند که قضایای مراسم ارتحال حضرت امام نیز از این قبیل اند.
ثانیا ، لازم است توجه داشته باشیم اگر امروز این قبیل اقدامات باب شد ،  باید فردا در کوچکترین تنش های سیاسی منتظر همین اقدام در دفاتر دیپلماتیک سوریه ، روسیه ، لبنان و…  توسط افرادی باشیم که چندسال پیش شعار نه غزه نه لبنان را سر می دادند. از همین رو دستور قاطع ریاست محترم جمهور در رابطه با شناسایی عوامل حوادث شب گذشته ، در مقابل سفارت سعودی قابل تحسین است ، اما اینجا یک سوال مطرح می شود ؛ که چرا چنین برخورد های قاطعی را در عرصه مسائل بین المللی از رجال محترم دولت ، شاهد نیستیم …

هنوز فاجعه تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده را فراموش نکرده ایم ، آیا تکلیف خاطیان این فاجعه روشن شد ؟ ،آیا دولت سعودی از این ماجرا ، حتی خم به ابرویش آورد ؟ یا فقط مراقبات دیپلماتیک ، یک طرفه و از سوی دولت جمهوری اسلامی انجام می شود ؟ آیا چنین دستورات قاطعی در رابطه با قضایایی نظیر فاجعه فرودگاه جده صادر شد ؟ و چقدر از حیثیت و شخصیت ایرانیان در کشور های دیگر دفاع شده است ؟ به عبارت دیگر ؛ آیا “زور” دولت فقط به “خودی ها” می رسد ؟

5 thoughts on “به آتش کشیدن سفارت سعودی | درست یا اشتباه

 1. متن قشنگی نوشتید . خصوصا آخرش

  پاسخ من

  ممنون
  یک ساعت بعد از نوشتن این پست ، خبردار شدم دیپلماتای ایرانی رو از عربستان پرت کردن بیرون
  ببینیم دولت تدبیر چجوری جواب این اهانت تمام عیارو میده

 2. من کاری به اصل مطلب ندارم
  منتهی رئیس جمهور شده مثل این مردایی که بیرون خونه موش هستن و تو خونه شیر!
  هم چین مردایی دوزارم نمی ارزن!
  بهتره یه خرده این قاطعیت رو خرج خارج کشور کنه نه خرج هموطن ها و داخلی ها!
  واسه غربی ها حقوق دانِ ، واسه ما چماق به دست

  پاسخ من

  واسه غربی ها حقوق دانِ ، واسه ما چماق به دست

 3. متاسفانه این بدعت خطرناک ( حمله به سفارت خانه ) از همان اوایل انقلاب در ایران شروع شد و تاکنون هم ادامه دارد. و باعث از بین رفتن آبرو و حیثیت کشور می گردد.
  اگر چه تعرض به نوجوانان ایرانی و فاجعه منا بسیار دردناک و می بایست اقدامات لازم و کافی در مقابل عربستان انجام میشد. ولی آن اعمال در صورت عمدی بودن هم به نام یک کار شخصی و یک اتفاق نام برده می شود و توجیح می شود ولی حمله به سفارت کاملا غیر منطقی و غیر عادی است.

  اگر حمله به سفارت کاری خودجوش و مردمی و از روی خشم و نفرت و کینه از دست عربستان بود ، به جا بود بعد از فاجعه منا و تعرض به نوجوانان انجام می شد . و ای کاش پس از آن اتفاق ها ایران روابطش را با عربستان قطع می کرد . تا ما طلبکار عربستان باشیم . ولی اکنون نه تنها عربستان طلبکار شده بلکه وحهه بین بین المللی ما نیز بیشتر از گذشته خدشه دار شده است.
  از فرضیه آتش زدن توسط خود افراد داخل کنسولگری و یا یک عده مزد بگیر نفوذی که بگذریم . میتوتن این اقدام را به گروههای تند روی بی عقلی نسبت داد که همیشه در پی در بن بست قرار دادن دولتی که مخالفش هستند داد که بدون توجه به آبرو و حیثیت مسئولان نظام و هزینه های ایجادا شده در اثر اینگونه رفتار غیر عقلی و منطقی فقط به فکر پیشبرد اهداف خود هستند.

 4. ما متاسفانه به دلیل این حرکات غیر قانونی و اشتباه برگ برنده رو به سعودیا دادیم تا مظلوم نمایی کنند
  شهادت شیخ نمر بهترین فرصت برای بایکوت کردن سعودیا در جهان بود که این شهید عزیز با خونش داشت این کارو می کرد
  اما افسوس از جهالت و نادانی برخی ها…
  البته فراموش نشه که خون این شهید و شهدای دیگر دامن سعودیا رو خواهد گرفت
  دیر و زود داره ولی قطعیه

دیدگاهتان را بنویسید

http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://alae.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
more...